DİJİTALTRIVIA

Google Yorumlarına Cevap Verme Rehberi (2022)

İşletmenizin yorum alması ne kadar önemliyse, bu yorumların cevapsız bırakılmaması da aynı derecede önemlidir. Google yorumlarına cevap verme rehberi niteliğindeki Google yorumları nasıl cevaplanmalı yazımızla müşterilerinizin gözünde olumlu bir intiba bırakabilirsiniz.

Google işletme hesabınıza gelen yorumlara cevap vermek, bunun için vakit ayırmak, Google yorumlarına cevap verme gayretini göstermek; müşterilerinizin yorumları olumlu ya da olumsuz olsun onların görüşlerine değer verdiğinizi gösterir. Üstelik Google yorumları ile ilgili paylaştığımız bir diğer yazımızda da bahsettiğimiz gibi, olumsuz ve hatta fake yorumları yanıtlayarak işletmenizin lehine çevirme şansınız bulunmaktadır.

İşletmenize yorumlar gelmeye başladığında sizlere ulaşan bu yorumlar bazen iyi, bazense ne yazık ki kötü yorumlar olacaktır. Google hesabınıza gelen olumlu yorumlar çok etkili birer motivasyon kaynağı olmakla birlikte, kötü yorumlara da gün içinde zaman ayırıp Google yorumlarına cevap verme planı oluşturmak da işletmenizin saygınlığını artırabilir.

google yorumlarına cevap verme

Google Yorumları Neden Önemli?

Google yorumlarına cevap verme konusunu anlayabilmek için öncelikle Google yorumlarının önemini kavramak gerekiyor. ReviewTrackers tarafından yapılan bir araştırmaya göre, işletme sayfalarını ziyaret eden ve bilhassa olumsuz yorum yazan müşterilerin yarısından fazlası, bu yorumlara bir haftadan kısa bir süre içerisinde dönüş yapılmasını bekliyor. Bununla birlikte bu müşterilerin %63’ü yorumlarına şirketler tarafından dönüş yapılmamasından yakınıyor…

Google yorumları hakkında bir diğer dikkat çekici detay ise şu ki; BrightLocal firması tarafından yapılan bir başka araştırma ise müşteri ve müşteri adaylarının yüzde 89’unun bu işletmelerin sayfalarını ya da mağazalarını daha sık ziyaret etmeye eğilimli olduklarını söylüyor.

Google Yorumları Nasıl Cevaplanmalı

Aşağıdaki ipuçlarıyla siz de müşterilerinizden gelen olumsuz yorumları lehinize çevirme fırsatı yaratabilirsiniz. Yani negatifi pozitife çevirme fırsatı yorumlara verilen yanıtlardan geçiyor olabilir:

Müşterinize geri dönüşü olarak teşekkür edin ve gerekli ise özür dilediğinizi belirtin

İlk amacınızı konuyu anlamak olarak belirleyerek çözüm önerisi sunmaya çalışın

Konuyu daha sağlıklı ve çözüm odaklı şekilde değerlendirebilmek için yorum yapan kişiyle direkt olarak iletişime geçmeyi teklif edin (e-mail, ya da işletme whatsapp hesabı vb)

Birebir iletişime geçtiğinizde ise konuyu kişisel algılamayarak, makul ise kişiye özel indirim veya kupon kodu tanımlayın.

Bu yöntemleri uygulayarak bir müşteri kazanabilir, müşterilerinizin gözündeki itibarınızı artırabilir, asıl konumuzla ilgili olarak olumsuz yorumunu olumlu hale getirmesini sağlayabilirsiniz.

google yorumlarına nasıl cevap verilir

Google Yorumlarına Nasıl Cevap Verilir

Olumsuz yorumlara karşı yapıcı bir tutum sergilemenizin hem işletmenize müşteri kazandırmak, hem de Google’daki görünümünüzü pozitife çevirmek açısından ne denli önemli olduğuna değindik. Ek olarak Google yorumlarına cevap verme konusunda olumlu yorumlar için de ipuçları verebiliriz.

Müşterinize zaman ayırıp yazdığı yorum ve güzel sözleri için teşekkür edin

Gerekli durumlarda yine birebir iletişime geçerek kendisine şahsen teşekkür edin. Bunu yapmak müşterinize benzersiz bir deneyim yaşatabilir ve kişinin markanızla olan bağını sonsuza dek baki kılabilir.

Cevabınızda direkt isimle hitap etmeyi deneyerek işletmenizin botlar değil insanlar tarafından yönetildiğini herkese gösterin.

google olumsuz yorum

Google Yorumlarına Cevap Vermenin Önemi

Google yorumlarına cevap verme konusunda önerilebilecek en önemli şey aynı anda hem nazik, hem de profesyonel olmaktır. Böylelikle sadece yorum yapan kişilere değil, işletme sayfanızı ziyaret eden tüm meraklı gözlere işletmenize önem verdiğinizi gösterebilirsiniz.

İşletme hesabınıza gelen yorumlara cevap vermek, bunun için efor sarf etmek ve yorumlara cevap vermenin inceliğine hakim olmak tüm müşterilere ve müşteri adaylarına en iyi müşteri deneyimini sunmayı kendinize ilke edindiğinizi gösterir. Ve bu durum potansiyel tüm tüketicilere er ya da geç güven verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir