TRIVIA

İstanbul Hakkında İlginç Bilgiler (2022)

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul, başta komutanlar, tüccarlar ve imparatorlar tarafından tüm tarih boyunca ilgi görmüş, antik bir şehirdir. Bilinen tarihi milattan önce 13’üncü yy’a kadar uzanmaktadır.

Yıkılan imparatorluklara, ölümcül savaşlar, azılı salgınlara ve insanlık tarihinin gördüğü daha birçok musibete şahitlik eden İstanbul, diğer adıyla Konstantinopolis; yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış bir şehirdir. Surlarının arasında tarih yatan İstanbul hakkında ilginç bilgiler ile birlikte derlediğimiz yazımızda bu tarihi şehirde küçük bir tura çıkabilirsiniz.

istanbul hakkında ilginç bilgiler

İstanbul’un İlk Zamanları

İstanbul’da ilk yaşayanlar tahminlere göre, İstanbul’un bilinen ilk ismi Lygos olan Trakya kentinin sakinleriydi. Lygos ismi tarihte M.Ö. 11-13’ncü yüzyıllarda geçmekteyken, sonraki yıllarda bölge halkın yerleşim yerini terk etmesiyle Bizans kontrolüne geçmiştir.

Doğu Romu İmparatorluğu olarak bildiğimiz Bizans şehre yeni isimler vermiştir. İlk olarak İmparator Severus tarafından şehre Augusta Antonia ismi verilmiştir (MS 3’üncü yy’da). İlerleyen süreçte Bizans Kralı 1. Konstantin şehri başkent ilan ederek kentin ismini Nova Roma (Yeni Roma) olarak değiştirmiştir.

Zamanla Konstantinoupolis gibi isimlerle de adlandırılabilen şehir daha sonra uzun bir süre Konstantinopolis olarak anılacaktır.

Tarihi Yarımada İnşa Ediliyor

Yeni başkentin inşası MS 330’lu yıllarda tamamlanırken, bu süreçte eski başkentten kente değerli eserler ve kalıntılar da getirilmeye devam ediliyor.

Antik şehir İstanbul’un en büyük tarihi yapıtlarından biri de hipodrom oluyor. 80 bin seyirci kapasiteli hipodrom, günümüz Sultanahmet At Meydanı’nda yer alırken şehirde yarış etkinlikleri düzenleniyor.

İstanbul İle İlgili Önemli Bilgiler

İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi; Cenevizliler tarafından 1348 yılında inşa edilmiştir. Şehrin bir diğer önemli sembolü Kız Kulesi’nin ise MÖ 410’lu yıllarda yapıldığı düşünülüyor.

İstanbul’un eski adıyla Pera bölgesinde yer alan Tünel, dünya tarihinde faaliyete geçen üçüncü metrodur. Kat ettiği mesafe 573 metre olan metronun faaliyete girdiği yıl 1875.

2010 yılında kültür başkenti olan İstanbul’da ne yazık ki henüz olimpiyat düzenlenmedi. Kaldı ki dünyaca bilinen antik bir kent olan İstanbul, kültürü, kozmopolit yapısı, tarihi ve coğrafyası gereği olimpiyat düzenlemeyi hak ediyor.

Dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalı Çarşı’nın yer aldığı şehir, yıl içerisinde çok sayıda turist çekiyor. 1461 yılında faaliyete açılmış olan Kapalı Çarşı bünyesinde 61 sokak ve 3 binden fazla dükkan barındırıyor.

Kapalı Çarşı’ya günlük gelen müşteri sayısı ise 250 bin ila 400 bin arasında değişiyor.

İstanbul hakkında ilginç bilgiler arasında şehir sakinlerinin dikkatini çekmese de şehrin tuvalet sayısı da yer alıyor. Orta çağ ve sonrasında Avrupa’nın birçok büyük şehrinde çok az ya da hiç umumi tuvalet bulunmazken, Osmanlı arşivlerine göre bu dönemde şehirde 1.400 umumi tuvalet bulunuyor.

İstanbul bir ülke olsaydı Avrupa’nın 10’uncu büyük ülkesi olurdu. Dünyada ise 74’üncü sıraya yerleşirdi. 235 ülkeden 74’üncü büyük olabilmek azımsanamayacak bir sıralama diyebiliriz.

Hollanda’nın sembolü olan laleler aslında İstanbul’da yetişmiş ve Avrupa’ya gönderilmiştir. 1554 yılında Osmanlı saltanatı tarafından Viyana’ya gönderilen laleler Hollanda’ya da intikal ediyor. Hollanda halkı tarafından çok sevilen laleler şehrin her yerine ekiliyor ve benimseniyor.

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Ayasofya Süreci

İstanbul’un en meşhur yapıtı olan Aya Sofya’nın inşası MS 360 yılında tamamlanıyor. 1204 yılında Roma Katolik Katedrali olana dek Bizans Katedrali olarak anılıyor.

Osmanlı 1453 yılında İstanbul’un fethettiğinde kilise, camiye dönüştürülüyor. Aya Sofya 500 yıl kadar cami olarak faaliyet gösterdikten sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından halkın ziyaretine açık bir müze haline getiriliyor.

Müzeye dönüştürüldükten sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Aya Sofya, 2020 yılının ardından Türkiye hükümeti tarafından tekrar cami olarak faaliyete açılmıştır. Müslüman olmayan turistler eski katedral bölümünü müze konseptiyle ziyaret edebiliyor.

İstanbul Hakkında Kitaplar

Antik yapısı, muhteşem manzarası ve merkezi konumuyla tarihte ve günümüzde insanların ilgisini çeken İstanbul, haliyle sanat ve edebiyat dünyasını da etkilemiştir.

Fransız yazar, şair ve diplomat Alphonse de Lamartine, 19’ncu yy’da şehir hakkında “Dünyaya bir bakış atmak isterseniz, İstanbul’a bakın” diyor.

İstanbul Dan Brown, Arthur Conan Doyle, Orhan Pamuk gibi dünyaca ünlü edebiyatçıları etkiliyor ve eserlerinde kendine yer buluyor.

Agatha Christie meşhur romanı Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanını 1933 yılında Pera Palace Hotel’de yazıyor.

İstanbul Hakkında Kitaplar arasında;

  • Peyami Safa – Fatih Harbiye
  • Orhan Pamuk – Kafamda Bir Tuhaflık
  • Roger Crowley – 1453: Son Büyük Kuşatma
  • Aydın Boysan – İstanbul’un Kuytu Köşeleri

önerilerimiz arasında olacaktır. Bu kitaplar İstanbul hakkında ilginç bilgiler içeren kitaplar olmakla birlikte sizlere İstanbul tarihi ile ilgili başka kitapları keşfetmeniz konusunda da önayak olacaklardır.

istanbul hakkında ilginç bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir